Egy könnyelműen elejtett mondatrész ragadta meg a figyelmem. Az Appleblog-on néztem az Adobe előadását, ahol a Flash technológia fejlesztéséről beszéltek. Arról, hogy az új verzió mennyire gyorsabb, és mennyivel kevésbé terheli le a processzort, mint az előző verziók. És hogy ennek mennyire fognak örülni, főleg a laptopon dolgozók, mert lassabban merül majd le az elem.
S azt sem mellékes, mondta az előadást tartó, hogy mennyivel kevesebb erőművet kell majd építeni.
S pont itt a lényeg.
A programokat írók ezidáig nem sokat gondolkodtak azon, hogy vajon mennyire hatásosan írják meg a programokat, főleg akkor, ha a processzorok elég erősek, vagyis a program elég gyorsan fut. Ha valami fontos, az a sebesség, vagyis pontosabban a felhasználók sebesség érzete. Az viszont idáig nem vagy nem sokat számított, hogy ehhez mekkora energiaszámlát kell a felhasználónak kifizetnie.
Csakhogy a programozók—a programozás—hatásfokának következményei elérték, mint megannyi más dolog is, a globális méreteket. Vagyis, ha a Flash-ben valamit jobban, vagy rosszabbul programoztak, akkor annak nem csak lokális, hanem világméretű hatása van.
S itt nem is kell másra gondolni, mint a YouTube-on letöltött videókra. A fél világ (szó szerint) napontan eltölt egy-két órát YouTube-es filmnézéssel. A tevékenység energiafelhasználása tehát globális hatással van naponta a felhasznált energiamennyiségre. Ha a Flash, és ezen keresztül a YouTube weboldala, kevés energiát kíván a lokális felhasználóktól, akkor ennek megint globális hatása van az áramszámlára, azon keresztül pedig az erőműk terhelésére, ami végeredményben a globális széndioxid kibocsátás, és az éghajlatváltozás mértékére váltható át.
A nagy kérdés az, hogy milyen módszerekkel, mértékrendszerrel lehetne a programok energiafelhasználását mérni, osztályozni, szabályozni. Merthogy előbb vagy utóbb az Európai Unió erre készül majd, az nem kérdéses. Hiszen megtették ezt az autóknál, az elektromos háztartási berendezéseknél, a házak hőszigetelésénél is.
Vagyis ami ma még csak könnyelműen elejtett, humoros megjegyzés, az lesz ez még szabályzat és besorolási rendszer az operációs rendszereknél is, és programoknál is.