HTML

Énvezettem?

Minden amitől két másodperc alatt 300 atmoszférára felmegy az agyvizem a Macskafogó "Én vezettem??" szemszögéből nézve...

Friss topikok

  • nu pagagyí: Ostoba gondolat. A parlament bojkottja is eszköz lehet egy képviselő kezében. Különben is, választ... (2018.12.30. 15:54) Igazolatlan hiányzást a parlamentbe!
  • Online Távmunkás: Nincs kognitív disszonancia, a fideszes nyugdíjasok unokáit elrabolta a gonosz Brüsszel... (2018.03.31. 17:24) Erzsébet utalvány vagy unoka
  • maxval bircaman bácsi szeredőci mélyelemző: A magyar ellentét más. 2 fő tengely van: - nemzeti vagy idegen, - kapitalizmus vagy harmadik út.... (2017.12.18. 14:35) A Fidesz hármas ellenállása
  • É2I: Mondjuk ennyi. Csak ezt ugye nem hangoztatják ebben a fene nagy felbuzdulásban. Se gyártói kapaci... (2017.09.11. 12:40) Megújuló erőforrás, ugyanaz a hiba
  • fehérfarkas: Sem a kereszténység, sem az Iszlám vallás nem másik kírtásáról, legyilkolásáról szólnak, hanem eze... (2014.10.04. 22:51) A vallás vége

Programozótól a globális felmelegedésig

2010-dec-25 | 358. nap |  Énvezettem?

Egy könnyelműen elejtett mondatrész ragadta meg a figyelmem. Az Appleblog-on néztem az Adobe előadását, ahol a Flash technológia fejlesztéséről beszéltek. Arról, hogy az új verzió mennyire gyorsabb, és mennyivel kevésbé terheli le a processzort, mint az előző verziók. És hogy ennek mennyire fognak örülni, főleg a laptopon dolgozók, mert lassabban merül majd le az elem.

S azt sem mellékes, mondta az előadást tartó, hogy mennyivel kevesebb erőművet kell majd építeni.

S pont itt a lényeg.

A programokat írók ezidáig nem sokat gondolkodtak azon, hogy vajon mennyire hatásosan írják meg a programokat, főleg akkor, ha a processzorok elég erősek, vagyis a program elég gyorsan fut. Ha valami fontos, az a sebesség, vagyis pontosabban a felhasználók sebesség érzete. Az viszont idáig nem vagy nem sokat számított, hogy ehhez mekkora energiaszámlát kell a felhasználónak kifizetnie. 

Csakhogy a programozók—a programozás—hatásfokának következményei elérték, mint megannyi más dolog is, a globális méreteket. Vagyis, ha a Flash-ben valamit jobban, vagy rosszabbul programoztak, akkor annak nem csak lokális, hanem világméretű hatása van.

S itt nem is kell másra gondolni, mint a YouTube-on letöltött videókra. A fél világ (szó szerint) napontan eltölt egy-két órát YouTube-es filmnézéssel. A tevékenység energiafelhasználása tehát globális hatással van naponta a felhasznált energiamennyiségre. Ha a Flash, és ezen keresztül a YouTube weboldala, kevés energiát kíván a lokális felhasználóktól, akkor ennek megint globális hatása van az áramszámlára, azon keresztül pedig az erőműk terhelésére, ami végeredményben a globális széndioxid kibocsátás, és az éghajlatváltozás mértékére váltható át.

A nagy kérdés az, hogy milyen módszerekkel, mértékrendszerrel lehetne a programok energiafelhasználását mérni, osztályozni, szabályozni. Merthogy előbb vagy utóbb az Európai Unió erre készül majd, az nem kérdéses. Hiszen megtették ezt az autóknál, az elektromos háztartási berendezéseknél, a házak hőszigetelésénél is. 

Vagyis ami ma még csak könnyelműen elejtett, humoros megjegyzés, az lesz ez még szabályzat és besorolási rendszer az operációs rendszereknél is, és programoknál is.

Címkék: pc internet technika környezet co2

A bejegyzés trackback címe:

https://envezettem.blog.hu/api/trackback/id/tr542525489

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása