A 2012-es kormányhatározat óta a családi pótlék utalása az iskolalátogatáshoz kötött. A szabály szerint, ha a gyereknek több, mint 50 óra igazolatlan hiányzása van, a szülők nem kapnak családi pótlékot. Ez egy elég komoly érvágás lehet, hiszen a törvény szerint az "50 igazolatlan hiányzást begyűjtő diákok iskoláztatási támogatását nem felfüggesztik, hanem - kortól és szociális helyzettől függetlenül - szüneteltetik, vagyis a szülők utólag sem kapják meg a pótlékot" (idézet innen).
Lehet ezt az ötven napot soknak vagy kevésnek érezni, ez nézőpont kérdése. Az viszont nem nézőponti kérdés, hogy a parlamenti képviselők egy része nem teljesít még így sem a saját munkakörükben, ami aláássa a rendelet hitelességét.
Forrás: 24.hu
Szerintem a jelenlegi intézkedés egy viszonylag bő keretet ad a diákoknak, hiszen egy átlagos évben 170-180 tanítási napon kell a diákoknak megjelenni szeptember és június között, az általános és középoktatási szintet nézve. Ötven óra igazolatlan hiányzás tehát kb. 5%-os hiányzásnak felel meg, napi 6 órával számítva. Ez elég magas ahhoz képest, hogy bizonyos tárgyak tanulásánál akár néhány óra kihagyása (pl. egy hetes betegség miatt) is komoly akadályt jelent már. Főleg az alaptantárgyak esetén igaz ez, ahol az előzőleg megtanult tartalomra szervesen épül a következő anyag, például a matematika, nyelvtan, stb. tárgyaknál.
Vannak európai országok, ahol az iskoláztatást ennél is komolyabban veszik. Külföldi kollégák mesélik a horror történeteket, ahol az iskola által kihívott rendőrség jelent meg az ajtóban, mert elfelejtették felhívni az iskolát, hogy a gyerek beteg, és otthon marad, és ez elindított egy teljesen szokványos eljárást az országban. Vagy ahol speciális kérvényt kell az iskolának beadni, ha az állam által megszabott iskolai szüneten kívül szeretne a család vakációzni, de ennek a kérvénynek szinte nulla az esélye arra, hogy meg is adják.
Nálunk is lehetne ilyen szigorú rendeleteket bevezetni az iskolákban, de gondolom a parlament a saját munka morálját tekintve ezt nem merné megtenni. Már most sem teljesíti a képviselők egy része ezt a 5%-os rátát, mi lenne velük, ha ezt lecsökkentenénk mondjuk évi 1 napra a nyugat-európai iskolástatás mintájára?
Már a mostani helyzetben sem kapná meg a képviselők egy jelentős része, ha minden illetményt, kifizetést és juttatást megvonna az állam akkor, ha 5%-os igazolatlan hiányzás miatt (értsd orvosi igazolás vagy előre nem látott külföldi állami út) lenne távol a parlamenti és bizottsági ülésekről. A kormánypárti képviselők sajnos sportot űznek abból, hogy nincsenek jelen bizottsági üléseken, hogy távolmaradásukkal érvénytelenítik a plenáris üléseket. Valószínűleg ezt nem tennék, ha tudnák, hogy éves szinten 5%-os távolmaradás után az összes illetményük megszűnne lakhatási támogatással együtt, a képviselő keret befagyasztásával.
Azt persze nam akarhatja senki sem, hogy ezután fizetés nélkül "tengessék" az életüket. Egy jelképes összeggel azért jutalmazhatnánk a további munkájukat az évben: a legjobban ezt a minimálbér kifizetése jelezné. Hiszen abból meg lehet élni...
Post mortem: Orion65 kommentje után tényleg javítani kellett a posztot. 50 óra igazolatlan hiányzást ír a kormányrendelet, nem 50 napot.