Olvasom Dvorak egyik PC mag-os írásában, hogy ideje lenne bizonyos számítógépes ismereteket az általános műveltségi alapba bevenni. Ezen elgondolkozva, meg egy régebbi írása miatt is felötlött bennem, hogy miért is nincsenek bizonyos alapműveletek hardware-esen a gépekbe beprogramozva. Olyasmire gondolok, mint a fájl írás/olvasás/törlés, meg hasonlók. Régebbi gépeken ez mind valamilyen rezidens helyen (EPROM és hasonlók) ült, és nem lehetett újraírni, nem kellett mindig a háttértárolóról betölteni.
A Dvorak-i okoskodás arról a pontról indul, hogy miért is nem lehet egy boot-olás nélküli gépet csinálni (pedig hát szerintem van ilyen: a PS3-asom is nagyon gyorsan éled) a 21. század elején: annak idején az összes múlt századi sci-fi tele volt ilyesmikkel. Ennek egyik alapfeltétele, hogy az egész operációs rendszer, vagy legalábbis annak nagy része a rezidens memóriában üljön.
Aki még emlékszik a C=64-es időkre, az tudja, hogy miről is beszélek...
Szóval azt talán fel bírom mérni, hogy miért is nem kellene az egész op-rendszert EPROM-ra, vagy valami hasonlóra tenni (ugyebár az állandó fejlesztés, meg hasonló érvek), de hogy miért is nem lehet az egyszerű alapműveleteket (ebben persze benne lehetne az összes hálozati alapkínlódás is) így megoldani?
Remélhetőleg egy okos ember majd elmondja egyszer nekem, hogy miért nem érdeke a számítógép gyártóknak, programozóknak, hogy ezek az alap dolgok minden gépen változtathatatlanul meglegyenek.