Nagy tévedéssel indít Simon Attila közgazdász írása a nol.hu-n. Véleménye szerint, ha az adórendszert kellően megreformálnánk, ésszerűbbé tennénk, hirtelen nagyon sokaknak kedve lenne adót fizetni.
Nooooooormális?
Az adó kerülés évezredekre visszanyúló nemzetközi hagyomány (lásd Hammurabi törvénykönyvében a büntetést azokra vonatkozóan, akik a terménybeszolgáltatást megtagadják). A magyar változatában az jellegzetes, hogy nem azért nem fizetnek adót egyesek, mert így döntöttek, hanem azért, mert ez önkényesen megtagadható mások hibája miatt. Mások költik el az ország pénzét valamire, ami nem helyes, mások se fizetnek adót, mások nem csinálnak semmit a parlamentben, a másoknak kiosztott segély ellenértékeként minek fizessek adót, és így tovább.
Most Magyarországon nem attól lesz kedve az embereknek adót fizetni, mert hirtelen könnyebb lesz a személyi jövedelemadó formanyomtatványát kitölteni. Meg kell hagyni, hogy ha könnyebb lenne, akkor kevesebb epetolulásos ember lenne március vége felé a rendeléseken. De a bevallási formanyomtatvány egyszerűbbé tételétől még nem fognak ezrek hirtelen jobban fizetni.
Csak attól fognak többen pontosan adót fizetni, ha egyrészt az adótörvényeket végre nem úgy hozzuk meg, hogy tele legyenek számtalan kiskapuval, másrészt pedig ha a befizetést keményen ellenőrizzük, és annak elmulasztását büntetjük.
Nemhiába mondja Bokros Lajos azt, hogy végre meg kellene tanulni, országos szinten, hogy mindenkinek adót kell fizetnie. Az első keresőtől kezdve a nyugdíjasokig, a szociális segélyen élőn és munkanélkülin át.
Adófizetés nélkül nincs állami újraelosztás. De ez nem jelenti azt, hogy azok, aki állami juttatást kapnak, ne fizessenek adót.
Ezt nem azért kell erőltetni, mert a minisztériumokban nincs más dolga az ott dolgozóknak, hogy az állam egyik zsebéből kivett, és a másik zsebébe betett pénzt számolgassák, hanem azért, mert jelzés értéke van annak, ha mindenki, még a minimálbérből élő is fizet adót.
Mert az adófizetés a közösségé. Vagyis mindenki profitál belőle, közvetlenül vagy közvetve.