A BP keményen ügyetlenkedik a Mexikói öbölben általuk szó szerint kirobbantott természeti katasztrófa kezelésében. A Shell meg pont most indította el az új kampányát. Az Adrenalin blog legutóbbi posztjára írt megjegyzések egyike szerint viszont egyik kutya, másik eb, de legfőképp, egyiksem jobb a deákné vásznánál.
A shell csak mezei mázlista, hogy nem az ő fúrótornya omlott össze, mert ellenkező esetben most ők bénáznának ugyanígy. Nem a BP a hibás, a szektor, a tevékenység magában hordozza a problémát, most előjött.
Pedig a szakadék a két vállalatnál uralkodó eszmék és napi működésük között alig lehetne kisebb.
A legfontosabb különbség a Shell és a BP között "csak" annyi, hogy ha a fúrás közben akkor, amikor a fő nyomáscsökkentő fejet kell felhelyezni, és az összes szakértő azt mondja, hogy lehet, hogy nem kellene, akkor a Shell-es forgatókönyv és működési szabályzat szerint ezt nem lehet felülírnia egy vezetőnek sem.
A BP-nél úgy tűnik igen. Az eredmény egy kútfejrobbanás a BP-nél az Öböl mélyén. Ami azért nem mindegy.
A második nagy különbség pedig az elmúlt években történt üzemi balesetek és szerencsétlenségek amelyek kivétel nélkül mind a BP-nél történtek (olajfinomítói robbanás, alaszkai olajvezeték szivárgása), nem pedig a Shellnél. Nem véletlenül persze, az elmúlt években a Shell gigászi mennyiségű pénzt fordított arra, hogy az ilyen jellegű meghibásodásokból eredő katasztrófákat elkerüljék, míg a BP inkább zsebre tette a pénzt.
Harmadszor elég annyit tudni, hogy a Shell bocsátott mentőhajókat, helikoptereket, parti épületeket a BP rendelkezésére 2 órán belül. Nem csak azért, mert a felső vezetés szentül hiszi, hogy ilyen esetekben segíteni kell, hanem azért is, mert nekik volt, míg a BP-nek több még két napba tellett, amíg az első komolyabb felszerelést a környékre küldték.
Negyedszer, a Shell nagy valószínűséggel rendelkezik a saját rendszereivel kompatibilis olajfogó sapka-szerű szerkezettel, hiszen ez megkövetelt az ilyen mélységű fúrásoknál a belső szabályzat szerint.
Ötödször pedig a Shell ennél nagyobb mélységben is biztonságosan tud olajkutakat fúrni és a fúrás után üzemeltetni.
Persze a mostani természeti katasztrófa felerősíti majd az olajvállalatok elleni érzelmeket, ez így volt mindig is.
Egyik sem szent, az biztos. De ettől még nem egyformán bűnösek.