Orbán körül szorul a hurok. Az Elios-osz OLAF jelentés felgöngyölítése után valószínűleg legalább egy közvetlen családtagjára börtön vár majd, a párt több prominens tagja vizsgálódik az EU egyik szervezeti egysége vagy intézménye vagy az EU-s tagállamok egyik ügyészsége. A kétharmad várhatóan nem lesz meg, aminek következtében csak a mostanáig meghozott törvények mögé húzódhatnak vissza, újakat már nem tudnak majd hozni. Ha a legnagyobb párt marad a Fidesz, de a mandátumok felét sem sikerül megszerezniük, akkor várhatóan kisebbségben kell majd kormányozniuk. Ennél rosszabbat, ellenzéki szerepet, el sem akar képzelni (bár ennek is meglenne a szépsége).
Szóval itt volt az ideje emelni a tétet, kétszer is. Először a március 15-i beszédében fenyegette meg az országot, hogy elégtételt fognak venni a belső ellenségeken. Utána tovább szította a tüzet a szokásos pénteki kinyilatkoztatásában: kétezer embert fenyegetett meg közvetlenül, Magyarország ellenségének titulálva őket.
Gyurcsány Ferenc persze tett még a tűzre azzal, hogy szerinte a választások után a Fidesz hívők nem fognak békességgel belenyugodni a vereségbe, és zavargások törhetnek ki országszerte emiatt.
Április 8-án választás lesz.
S azilyesfajta kijelentések, akár Orbán, akár Gyurcsány szájából hangozzanak is el, nem segítenek abban, hogy békés mederben maradjon az ország következő négy évét meghatározó össznemzeti szavazás.
Remélem, hogy a választás rendben zajlik majd le és a választások utána törvények által megszabott keretek között marad az élet. De tegyük fel, csak a gondolatmenet kedvéért, hogy tényleg elfajulnak a dolgok és a Fidesz rajongók a választási eredményeket látva az utcára mennek.
Tényleg azt hiszik a Fidesz hívők, hogy büntetlenül bitorolhatják az országot? Tényleg azt hiszik, hogy az elmúlt két választási ciklus alatt magukat zsírosra megszedő kivételezettek sérthetetlenek? Tényleg abban az álomvilágban ringatják magukat, hogy a Fideszhez közel álló személyek szemet szúró gazdagodását a partvonalról nézni kényszerülők nem várják az első adandó alkalmat, hogy valamilyen módon ezért elégtételt vegyenek?
Tényleg azt hiszi Orbán, hogy amikor a nemzet kétezer ellenségéről beszélt, akkor az ország nyolcvan százalékának első kérdése nem az volt, hogy tényleg csak kétezren lennétek a Fideszben?
Tegyük fel tehát, hogy a választások után zavargások törnek ki. Sokak kiskamrájában készenáll a megfelelő kéziszerszám, hogy első lépésként üzenetet hagyjanak a környékbeli fideszes "Döbrögi" ingó vagy ingatlanában, az interneten oly gyakran látott megoldásokat követve. A következő lépésnek csak a Fideszes akció mértéke szab majd határt, de az biztos, hogy Fidesz haszonélvezőként én nem érezném magam biztonságban, ha tömeg megindul.
Elképesztő energia gyülemlett fel az emberekben a Fideszes regnálás alatt: mind a mentális ütlegelés, a magas lóról kormányzás, a szegények és hátrányos helyzetűek szisztematikus semmibe vevése, mind az anyagi kivételezés és a tömegeket érintő hátrányok miatt, az egészségügy, a közoktatás állapotát vagy a drámai mértékű elvándorlást nem is említve.
Egy Fideszes zavargás ennek a robbanásra kész elegynek lenne a gyutacsa. A felszabaduló indulatok pedig a Fidesz és a Fidesz haszonélvezői ellen fog majd irányulni. Tévedés ne essék, helyi szinten mindenki pontosan tudja, hogy kikről van szó...
Az orbáni kormányzás kicsinyes, bosszúálló és indulattól vezérelt volt.
A válasz is pont ilyen lehet majd.