Szóval jön az energiacella, már csak néhány nap vagy hét, és láthatjuk, mi az és hogyan működik. Széles és csapata nagyon titkolózik, amit megértek, gazdasági és tudományos szempontból is. Nem könnyű valami olyasmivel előállni, amire a világ nagy része azt mondja, hogy lehetetlen. Nem csak kicsit lehetetlen, hanem alapjaiban az.
Én ennek ellenére nagyon kiváncsi vagyok rá, hogy mit fognak bemutatni. Több szempontból is.
Sokan mondják szakmai körökben, hogy ingyen energiát nem lehet a levegőből vagy a vákuumból kinyerni. A jelenlegi fizikai törvények szerint nem is könnyű elképzelni, megmagyarázni, hogy hogyan lehetséges ez. De ez még nem jelenti azt, Einstein óta ez világos minden komoly fizikával foglalkozó számára, hogy a jelenlegi fizikai törvények nem a végleges, megdönthetetlen törvények. Ő is egy teljesen megalapozott, saját lábán megállni képes fizikai világképet, a Newton-i fizika világképét, egészített ki egy teljesen új refencia rendszeren alapuló képpel.
A mostani, kvantumfizikán és relativitás elméleten alapuló világkép is a jelenlegi tudás szintünket jellemzi. Vagyis mindig meg van annak a lehetősége, legyen az bármilyen kicsi is, hogy egy új jelenség, egy új szerkezet, egy új nézőpont a jelenlegi megértésen túl mutat, és új utakat nyit, új törvények megalkotásának lehetőségét jelenti majd.
A másik nagy gondolat vonulat az új energia típusára vonatkozik. Mivel Széles és csapata nem hajlandó ebben a kérdésben nyilatkozni, csak találgatni lehet. Ez az új energiaforrás lehet elektromosság alapú, gondoljunk csak egy "kimeríthetetlen" elemre, vagy akár hőenergia alapú is, mint egy soha ki nem hűlő kályha. Az első esetében rövid időn belül az egész gazdaság villamosság alapú lehetne, a második esetében pedig a már klasszikus steam punk világ, ahol minden mechanikus energiával, gőz által hajtva, működik jelenhet meg lelki szemeink előtt. Mindenképpen óriási változást jelenthet majd rövid és hosszútávon mindkét típusú energiaforrás. Szerencsére mindkét verzió átalakítható a másikba, bár veszteséggel. De ez egy soha le nem merülő elem vagy egy soha ki nem hűlő káhyha esetén nem alapvető gond, inkább kényelmetlenség.
Csak nehogy az legyen ezzel a bejelentéssel is, mint minden másik hasonlóval — gondoljunk csak a fúziós reaktorokra, mint iskolapéldára: kiderül, hogy majdnem készen van, csak kell még vagy öt év fejlesztése, hogy használható legyen. És ez igaz lesz rá ma is, holnap is, és akár több évtized múlva is.