Egy nap alatt Orbán Viktor leendő miniszterelnöknek sikerült eltüntetnie 800 milliárd Ft-ot, és senki nem ír erről a hazai lapokban (csak mondjuk itt, de egészen más aspektusban). Az itthoni választások utáni örömmámort csak a Financial Times-ben megtalált cikk ellensúlyozza, de az keményen. Ahogy írják:
But the forint dropped sharply yesterday as investors digested comments from Viktor Orban, Fidesz leader. ... By midday in New York, the forint was down 3.7 per cent at Ft203.65 against the dollar and lost 2.3 per cent to Ft269.17 against the euro.
Nézzük, hogy ez mit is jelent egy átlagmagyarnak.
Elsősorban azt, hogy ha külföldre megy, akkor ennyivel, vagyis majd három százalékkal többet kell fizetnie mindenért. A devizahiteleseknek gondolom nem kell ecsetelni a következményeket, hamarosan viszontlátják majd a törlesztőrészleten.
De itt nem állt meg a dolog. A forint leértékelése azt is jelenti, hogy az össz nemzeti termék, a munkánk eredménye is kevesebbet ér. Pontosabban, amennyire ezt a Pénzügyminisztérium GDP számításai alapján figyelmbe lehet venni, nagyjából 800 milliárd forinttal kevesebbet (3%-kal számolva). Hogy ezt az összeget perspektívába hozzuk, azt tudni kell, hogy a múlt évben az államháztartás teljes hiánya 920 milliárd Ft volt a PM szerint. Vagyis Orbán Viktor kijelentése majdhogynem ugyanakkor kárt okozott az országnak mint amit a központi költségvetési szervek egy év alatt kitermelnek.
A 800 milliárddal kevesebb személyenként 80 ezer forintot jelent, ha 10 millió emberrel számol valaki. Az aktív keresőket figyelembe véve (mondjuk 2 milliót), ez az összeg már 400 ezer Ft-ra rúg. Ami azért nem mindegy, ha a zsebben marad, vagy kiesik.
Nos a 800 milliárd Ft-os extra hiányt elértük egy nap alatt azzal, hogy a miniszterelnök azt mondta, hogy a hiány nagyobb lesz, mint vártuk.
Mr Orban said Hungary's fiscal deficit would be higher than the target set by the International Monetary Fund, which bailed out the country last year.
Arra azért kiváncsi volnék, hogy honnan szerzi a leendő miniszterelnök az információit. A Pénzügyminisztérium legutóbbi adatai szerint, ezen idő szerint április 14-i és egyenlőre csak a márciusi adatokat tartalmazza, a hiány nem egetverően magasabb, mint az elmúlt években.
Ha az első három hónapot jobban szemügyre vesszük, akkor sem változik lényegesen a kép. A hiány magasabb, mint az elmúlt évben volt, viszont nem annyira magas, hogy valaki egyből azt mondja, hogy a gazdaság kivérzett, az államadósság tarthatatlan mértéket öltött, és nem tudjuk, hogy az év végére hogyan fogjuk a tervben megadott állami hiányt betartani.
Vagyis egyáltalán nem értem, miért is nyilatkozott Orbán Viktor úgy, ahogy. Ha ő is csak a Pénzügyminisztérium által közreadott adatokra támaszkodik, akkor elég furcsa a Fidesz által megadott előrejelzés.
Ha viszont "bennfentes" információja van, akkor azt illene nyilvánosságra hoznia. A minimum egy demokráciában ez lenne. Nem csak azért, mert adatnyilvánosság van, hanem azért is, mert leendő miniszterelnökként igenis gondja-baja az, hogy a hitelességét megalapozza. Nyolcévi aknamunka után váltani kell, hiszen maga mondta, hogy a háromharmad miniszterelnöke akar lenni, nem csak a pénzügyi belső köröké.
Még azt is érteném, hogy nem csípi Simor Andrást, a jegybank elnökét, de azért vannak határok, amelyeket nem szabadna átlépnie. Még a mostani örömmámorban sem.
Lars Christensen at Danske Bank said the remarks only confirmed his view that the positive reaction on the Hungarian markets to Fidesz's win was overdone.
Nos, a Fidesz győzelmét s annak fiszkális hatását a magyar gazdaságra ezzel jóváírta a nemzetközi pénzügyi piac.
Volt, nincs.