Majd együltő helyemben olvastam ki a Cynthia Shapiro Corporate confidential
(Vállalati titok) című könyvét. Mindenkinek ajánlom, aki nemzetközi
vállalatnál dolgozik, és szeretne egyszerűen előbbre jutni. Ötven
titkot tárgyal ki a könyv részletesen, de mégis a lényegnél maradva.
Egy-kettő kinyitotta a szemem, így, egy nyugati multinál dolgozva majd egy évtizede.
Majd együltő helyemben olvastam ki a Cynthia Shapiro Corporate confidential (Vállalati titok) című könyvét. Mindenkinek ajánlom, aki nemzetközi vállalatnál dolgozik, és szeretne egyszerűen előbbre jutni. Ötven titkot tárgyal ki a könyv részletesen, de mégis a lényegnél maradva.
Egy-kettő kinyitotta a szemem, így, egy nyugati multinál dolgozva majd egy évtizede.
A munkahelyen nincs szólásszabadság. Vagyis, nem a parlamentben ülsz, hanem egy olyan helyen, ahol megfizetnek azért a munkáért, amit el kell végezni. Ha tényleg a véleményedre lennének kiváncsiak, akkor konzultánsként lennél szerződtetve, de még így sem biztos, hogy tényleg érdekelné őket, hogy mit mondasz.
Korhoz kötött diszkrimináció igenis létezik. Csak nem úgy, ahogyan sokan képzelik. Vagyis ha túl fiatalnak látszol, vagy úgy viselkedsz, akkor veszélyes vagy. Ha túl öregnek látszol, vagy úgy viselkedsz ("én már nem értek ehhez, ez túlságosan bonyolult nekem"), akkor meg miért alkalmazzanak?
Láthatóan okosnak lenni nem okos dolog. Vagyis, ha nem kérik ki a véleményed, akkor ne osztd meg, ha meg a véleményedet kérik ki, akkor sem biztos, hogy arra kiváncsiak.
A Humán Erőforrás osztály azért létezik, hogy a vállalatokat megvédje a dolgozóktól. A legrosszabb dolog, ami a karriered során történhet, hogy valami igazán fontos, az előrehaladásodban meghatározó, dolog miatt hozzájuk kell fordulnod. Hiszen még ha "bizalmasan" is kezelnének valamit, végső soron kinek az alkalmazásában állnak?
Az értékeid az asztalodon fekszenek. Ahogy az asztalod (ruhád, frizurád, arcod, kezed) kinéz, úgy néz ki az agyad (gondolataid, terveid) is. Lehet kezdeni rendet rakni...
A vállalatok könnyen felejtenek. Ez jó is, meg nem is. Vagyis, hogy a hibáid is könnyen elhalványulnak majd a vállalati emlékezetben, de a sikereid is. Szerencsére, ha a hiba őszinte volt, és nem utólag derült rá fény, akkor csak mint anekdota fog fennmaradni, és nem mint csontváz a szekrényben.
És a legfontosabb: Tudás és képzettség nem számít. Ami viszont igen: flexibilitás (ideteszem-odateszem-mégis-működik), valamiféle kapcsolat az eladási részleggel (ki hozza a pénzt?), publikus eladhatóság (ki tartja meg a beszédet?), és a kimagasló célelérés képessége (eredmények, eredmények, eredmények, már Lenin apánk is megmondta).
Aki esélye van rá, olvassa el. Nem tudom, hogy magyarul megjelent-e már...