A régi kérdésre, "Kicsi, sötétben halvány zöldes fénnyel világít és hozzánk dörgölődzik, mi az?", a hagyományos válasz valahol az UFO-k, horrorfilmek és lázálmok között volt félúton. Ezidáig.
Holland kutatók a wageningi egyetem géntechnológia professzora, Bert van Bokhoven, vezetésével újfajta csirkét 'állítottak' elő. Normális körülmények között a csirkék klausztofóbiások, vagyis rosszul tűrik a sötétséget és a bezártságot. A D4DR gén módosításával a kutatók elérték, hogy a csirkék klausztrofilek legyenek, vagyis azt, hogy sötét, zsúfolt helyen jobban érezzék magukat, mint nyílt, szellős terepen.
A génmódosítási program célja a csirkék viselkedésének megváltoztatása volt: a hosszú fejlesztési projekt egy európai pszichiátriai program keretében futott. A mutáció hatására a csirkék a világos helyeket kerülik, és láthatóan sokkal jobban érzik magukat félhomályban. A csirkéknél természetes táplálélkeresés közben tapasztalt szétszóródás helyett a génmódosított változat egyedei egymás közeli társaságát keresik.
Az agórafóbiának is nevezett állapot egyik nagy előnye az, hogy a nagyüzemi körülmények között tartott génmódositott csirkék sokkal kevesebb stresszhatás alatt állnak, mint a hagyományosak.
Bokhoven szerint a csirkék külsején kevés változott. A fejüket gyengén oldalra tartják, ami valószinűleg a mutáció következménye. Ezen felül nem tolerálják a nagyfeszülségű elektromos berendezéseket, de ezt a hagyományos csirkék sem teszik. Ezenfelül "halvány zöldes fényt bocsátanak ki, de ettől a sötétben csak aranyosabbak lettek".
A csirkék kifejlesztésének nem csak a csirkék vagy a csirketartással foglalkozók örülnek. A holland Állatok Pártjának a szárnyastartási szóvivője, Esther Ouwehand, szerint, "mindenki tudja, hogy a csirkehús nagyon sokoldalú táplálék. Ezen fejlesztés után hamarosan mindenfajta lelkiismeretfurdalás nélkül tehetünk egy csirkefalatot vagy akár egy fél grillcsirkét is a rácsra". A párt elnöke, Marianne Thieme, kifejtette, "a bioállattartók elleni küzdelmet csak akkor hagyom majd abba, ha minden ketrecbe zárt borjú, szalonnamalac és húsvéti bárány genetikailag otthon érzi magát egy kis sötét sarokban".
Innentől kezdve nem kell megijedni, ha egy kis halvány zöldes fénnyel világító lény az emberhez dörgölődzik. UFOk helyett csak egy holland csirke lesz az.