Növekszik a nyomás az Orbán kormányon, hogy egyrészt olyat mondjon, amivel kezdeni is lehet is lehet valamit, másrészt pedig, hogy kezdje meg a lapátok visszafordítását, és a nagy iramban való evezést. Hovatovább, annak a lehetősége is felmerült, hogy szakértői kormányt alakítson a Fidesz, csakúgy, mint tette azt az előző kormány 2008-2009 táján.
Ami persze nagy pofon mindenkinek.
Először is nekünk, szavazóknak. Hiszen a jelek szerint már megint megszavaztunk (s tettük ezt most kétharmados többséggel) egy olyan kormányt, amely a a látható és láthatatlan jelek szerint nem érti a dolgát. Vagyis mi sem értünk annyira a dologhoz, hogy az acsút a búzától el tudjuk választani. Szavazunk itt mindenkire aki él és mozog, attól teljesen függetlenül, hogy érti-e a dolgát vagy sem.
Aztán nagy pofon ez a Fidesznek, ez nyilvánvaló. Mostanra érett meg a helyzet annyira, hogy nemcsak a hazai hírportálok, blogolók és már véleményformálók, hanem a nemzetközi sajtó is azzal van tele, hogy miként rohan a magyar vezetés a falnak, és hogy milyen nyakassággal kényszeríti az egész országot csődközeli helyzetbe. A hülyeségnek pedig ugye az egyik első ismérve az, ha valamit annak ellenére próbálunk erőltetni, hogy láthatóan nem működik.
A következő a sorban az ellenzék. Nem azért, mert nem tudták megakadályozni azt, hogy idáig jussunk, hanem azért, mert a jelenlegi állapotában nem képes arra, hogy igazi, hiteles és szakmailag megalapozott alternatívát állítson programban, személyekben. Vagyis, hogy a belföldi és külföldi sajtó őket válassza egy szakértői kormány lehetősége helyett.
Aztán, nem utolsó sorban, ott vannak a szakértők. Akik nem bírták elérni, hogy a kormány hallgasson rájuk, hogy a megfelelő időben és megfelelő hangsúllyal elejtett megjegyzéseiknek érezhető hatása legyen arra, ahogyan a kormány az ügyeit intézi. Akik szakértelme még időben megállíthatta volna a mostani lejtmenetet, akik hozzáértésére alapozva akár még igazi gazdasági változást is elérhettünk volna. S tudom, hogy most minden okos azzal fog védekezni, hogy neki lett volna ötlete, de a kormányból senki nem hallgatott rá. Amire a válaszom csak annyi, hogy ha a kormány nem hallgatott rájuk, valószínűleg rosszul mondták azt, amit kellett volna...
S legutolsó sorban a zemberek. Bizony, egy szakértői kormány levét legjobban a zemberek szokták meginni. Merthogy egy szakértői kormánnyal rendszerint kidobják a politikai érzékenységet is a fürdővízzel. Egy szakértői kormány rendszerint a válság elhárítására koncentrál, arra, hogy rövid időn belül visszahozzák az élőhalottat ebből az állapotból, és hogy stabilizálják a helyzetet. Szociális érzékenység ilyenkor nem tényező, mint ahogy a plasztikai sebészet is másodlagos egy traumatológiai esetnél.
Két választáson, egyre inkább úgy tűnik, kétszer keményen mellékalapáltunk.
Lehet, hogy tényleg nem szabad ezt az országot ránk bízni...