Megdöbbbenve hallottam a rádióban, miszerint az kormány egyik új törvény(javaslata) szerint az olyan helységekben, ahol már van gyógyszertár, új patikát nem lehet létrehozni. Lehetne ez akár még valami meggondolt kistelepülés segítési politikai haditerv, amivel a patikák számát próbálja a Fidesz a vidéken növelni.
Csakhogy nem az, messziről sem.
A gyógyítással foglalkozók körében köztudott, én is belső forrásból tudom, hogy az önálló patikák csak nagyon kevés kivétellel nyereségesek. A gyógyszer eladásokon kicsi, és javarészt államilag meghatározott árrés van, amely egyszerűen a mostani átlagos költségszerkezet mellett nem elegendő egy közepes patika személyzetének fenntartásához. Ezért is van, hogy a patikák kétségbeesetten próbálnak minden, a gyógyításhoz akár egy kicsit is kapcsolható termékek árusításával, hiszen a nem gyógyszer jellegű termékeken ők maguk tudják az árrést, és ezen keresztül a potenciális nyereséget is, beállítani. Az más kérdés, hogy emiatt a magánpatikák egyre jobban kezdenek egy közepes kirakodóvásárra hasonlítani, ami azért lehet, hogy nem a legjobb fejlemény.
Ebből az is következik, hogy csak az egy tulajdonos-üzemeltető alá tartozó kisebb patikaláncok (mondjuk 3-5 patikával) tudnak igazán hosszútávon megélni, hiszen itt, pont a közös tulajdonlás miatt, a közös költségek megoszlanak, és megfelelő vezetés esetén csökkentik a fenntartási költségeket.
A mostani döntés tehát az ilyen viszonylag kicsi, nem csak egy patikából álló vállalkozásokat hozza előnybe, vagyis azokat a már kellően tőkeerős tulajdonosokat, akiknek már van egy jól menő, vagy saját lábra állni kezdő patikahálózata. Ez baj abból a szempontból, hogy az új, várhatóan kereskedelmi versenyt kikényszerítő vállalkozások ("a változás szelei") emiatt nem igen tudnak labdába rúgni majd a nagyobb városokban, ahol már van egy-két-több patika.
A legnagyobb baj viszont mégiscsak az, hogy a döntés a mostani gyógyszertári ellátás helyzetét, jót vagy rosszat, betonozza be a kisebb településeken, ahol csak egy patika megléte indokolt a felvevő piac nagysága miatt. Ha ez most rosszul működik, nem felel meg a piac, a betegek várakozásának, akkor a kedves vásárlóközönség vagy megvárja, amíg a patika tönkremegy (amit csak úgy érhet el, hogy máshol vásárol, mondjuk a szomszéd településen), vagy egyszerűen belenyugszik, hogy ami van, az van, ezen már törvényes úton, hacsak nem a tulajdonos jószántából, változtatni nem igen lehet.
A szabad verseny, a piaci tényezők által kikényszerített növekvő minőség innentől kezdve csak távoli délibáb. Mint egy második patika.