Dr. György István fideszes képviselő a A lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény módosítása címmel törvénymódosítást nyújtott be, amellyel a kisajátításról szóló 2007. évi CXXIII. törvény lehetőségeit kívánják kiszélesíteni. Az egyik érdekes passzus szerint ingatlant kisajátítani a következő közérdekű célokra is lehet majd:
„r) az országgyűlési képviselők, valamint a Magyarország Alaptörvényében meghatározott, az Országgyűlés által választott közjogi megbízatást betöltő személyek és hivataluk elhelyezése.”
Ami néhányaknál kinyomja a biztosítékot, főleg az azóta elhíresült Orbán által jegyzet buszos beszélgetés nyilvánosságra kerülése óta. S többek véleménye szerint egy új kuláktörvény készül a szemünk előtt, ami segítségével bárkire rámondhatják, hogy ingatlana a közérdek ellenében áll, s ezért kisajátítható. Ami aggodalmat én is osztok, de szerintem a törvényt teljesen más érdekből hozták meg, vagy fogják a honatyák sikeresen felhasználni.
Mégpedig arra, hogy a saját házaikat sajátítsák ki.
Ami elsőre talán furcsának tűnik, pedig, ha belegondolunk, a kisajátítási eljárás nem elkobzás. Hanem egy nagyon jó módja annak, hogy egy bizonyos ingatlan piaci árát teljesen figyelmen kívül hagyva bármilyen áron tulajdonost cseréljen. A tárgyalások során ha ugyanaz az érdek(csoport) ül a tárgyalóasztal két oldalán, akkor tulajdonképpen bármilyen árban és időtartamban (végleges vagy időhöz kötött tulajdonoscsere) megegyezhetnek.
S bár hihetetlenül hangzik, nagyon el tudom képzelni, ahogy a képviselők kisajátítattják saját házukat, a közérdek (értsd adófizetők) ezt drágán megveszik, a képviselő ki sem költözik, majd a kitárgyalt és megegyezett kisajátítási szerződésben leírtak alapján a választások előtt a közérdeket képviselő intézmény az ingatlant visszaadja az eredeti tulajdonosnak egy sokkal alacsonyabb áron, mint azt vette. Hiszen a hivatali idő lejárta után már "nincs rá szüksége" és szabadulni akarna tőle.
Ezzel a kisajátítással nem történik más, mint az első lépésben a képviselő egy abszurd (nem piaci) áron lakása ellenében pénzhez jut, ugyanazt az ingatlant ugyanarra a célra, de mostmár a közérdek figyelembevételével, használja fel, majd töredékáron visszakapja eredeti tulajdonát. A következő ciklusban természetesen kezdődhet az egész elölről.
S mindezt teljesen törvényes keretek között.
Én szóltam...