HTML

Énvezettem?

Minden amitől két másodperc alatt 300 atmoszférára felmegy az agyvizem a Macskafogó "Én vezettem??" szemszögéből nézve...

Friss topikok

  • nu pagagyí: Ostoba gondolat. A parlament bojkottja is eszköz lehet egy képviselő kezében. Különben is, választ... (2018.12.30. 15:54) Igazolatlan hiányzást a parlamentbe!
  • Online Távmunkás: Nincs kognitív disszonancia, a fideszes nyugdíjasok unokáit elrabolta a gonosz Brüsszel... (2018.03.31. 17:24) Erzsébet utalvány vagy unoka
  • maxval bircaman bácsi szeredőci mélyelemző: A magyar ellentét más. 2 fő tengely van: - nemzeti vagy idegen, - kapitalizmus vagy harmadik út.... (2017.12.18. 14:35) A Fidesz hármas ellenállása
  • É2I: Mondjuk ennyi. Csak ezt ugye nem hangoztatják ebben a fene nagy felbuzdulásban. Se gyártói kapaci... (2017.09.11. 12:40) Megújuló erőforrás, ugyanaz a hiba
  • fehérfarkas: Sem a kereszténység, sem az Iszlám vallás nem másik kírtásáról, legyilkolásáról szólnak, hanem eze... (2014.10.04. 22:51) A vallás vége

A "magyar jellem" és az adókerülés

2010-aug-29 | 240. nap |  Énvezettem?

Érdekes írást közölt az ÉS a magyar jellemről, amihez kapcsolódóan a hvg.hu is tárgyalta a magyar üzleti élet sokszínűségét és visszáságait. Míg az ÉS irodalmi és történelmi viszonyítási alapon közelíti meg a témát, a hvg inkább a mostani üzleti kultúra (ha lehet annak nevezni) gyomorforgató helyzetére fordítja figyelmét, aminek hátterében az egészséges versenykultúra kialakulásának hiányát tekinti meghatározónak. Mind dolgozói szinten, mind a vállalatok között "élet-halál harc" szinten bonyolódik a verseny, aminek csak vesztesei vannak hosszútávon, az összes rövid távon is érzékelhető elvtelen megnyilvánulások és viselkedésminták mellett. Ahogy a hvg írja:

Nehéz megmondani, hogy végül is miért alakult így, miért vált ilyenné a társas érintkezés kultúrája, tekinthetnénk ezt is a Kádár rendszer örökségének, mint oly sok minden mást, de valószínűleg a probléma sokkal mélyebb gyökerű, és egy sokkal korábbra visszanyúló hagyománypálya íve alakította ilyenné. Lehet, hogy a magyar jellem sajátságai alakították így, lehet, hogy a kelet-európai lét elviselhetetlen nehézsége. Mindenesetre ebben a kulturális keretrendszerben nagyon kevesen érzik jól magukat, nagyon kevesen elégedettek.

Nos, társadalmi szinten nem tudom, hogy mennyire a magyar jellem miatt uralkodik "a dzsungelharc szintjét súroló agresszivitás", de gazdasági szinten ehhez nem kell semmilyen jellemet (magyart vagy akármilyet) a témába kavarni.

Addison Wiggin és Nathan Lewis "Gold: The Once and Future Money" című könyvét olvasva viszont egyértelművé válik, hogy a mostani magyar gazdaság köreiben kialakult viszonyok gyökere az adó, a központi elvonás mértékében rejlik. És ebből a szemszögből nézve a magyar helyzet semmiképp nem egyedülálló vagy különös.

A könyv adók helyett inkább a tarifa számítást tartja előnyben, miszerint az adó mértékét nem a bruttósított összeg százalékaként, hanem a megmaradó összeghez viszonyítva kell nézni. Vagyis, ha 25%-os az adó, akkor 33%-os a tarifa, ha 50%-os az adó, akkor 100%-os, ha pedig 80%-os az adó, akkor 400%-os a tarifa. Vagyis 50%-nál pontosan annyi adót fizetünk, mint amennyi marad, míg 80%-os adónál négyszer annyit fizetünk, mint amennyi a zsebben marad.

Amint írják, az adózás nem más, mint a munkáltató és a munkavállaló között kialakult üzleti szerződésre államilag rátett kereskedelmi tarifa. Országok közötti kereskedelem esetén jelentős csökkenésre lehet számítani 25%-ot meghaladó tarifák esetén (pl. védővámok). Hasonló a helyzet a munkáltatók-munkavállalók esetében is. Vagyis 25%-os tarifa felett (ami 20%-os személyi jövedelemadónak felel meg), a szerződések száma, nem beszélve a szerződések időtartamáról (a várható foglalkoztatás hossza), jelentősen lecsökken.

A magas tarifát a nemzetközi kereskedelemben vagy a kereskedelem csökkenése, vagy pedig a csempészés megjelenése jelzi. A munkavállalás esetében pedig a fekete munka, az állandó szerződések hiánya, s a nagyarányú adókerülés megjelenése várható.

Vagyis a mostani magyarországi helyzet se nem egyedülálló, se nem speciális. A munkavállalókra és munkáltatókra kivetett, aránytalanul magas, adóknak egyenesági következménye. A többi, a szerződések felrugása, az általános bizalmatlanság, és a többi, 'magyar' találmány ennek csak továbbfejlődése.

Megtalálható volt ez a másodi világháború előtti és utáni Amerikában (minden alkalommal, amikor a munka után befizetendő adó meghaladta a 25%-ot), a háború utáni Japánban, a mostani Mexikóban, a dél-amerikai csődben levő országokban is.

Itthon persze könnyebb visszamenni Mohácsig, és ráverni ezt a történelemre, mint abba belefogni, hogy az állami költekezést, a nyugdíjhelyzetet, az egészségügy-biztosítást és az adórendszert végre rendbetegyük. Lehet, hogy inkább erre van igény.

De a jellemet, magyart vagy akármilyet, ebbe belekeverni szerintem felesleges.

Címkék: vélemény gazdaság társadalom belföld adó

A bejegyzés trackback címe:

https://envezettem.blog.hu/api/trackback/id/tr652256366

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása